Szerdán történelmi-régészeti kiállítás nyitotta meg kapuit a Szatmár Megyei Múzeum földszinti kiállítótermében. A tárlat keretében ékszereket és egyéb díszítő célú ruházati kiegészítőket láthatunk. A tárgyak a házigazda intézmény mellett a Szilágy Megyei Múzeum tulajdonát képezik, a legrégebbi kiállított eszköz az őskorból, a legújabb pedig szinte napjainkból származik.
Láthatók itt nyakláncok és nyakperecek, karperecek és gyűrűk, fibulák és bronztűk is. A tárlat részét képezik az avasi népviselet díszses kiegészítői, valamint modernkori státusszimbólumok is: ezüst cigarettatárcák, szipkák, öngyújtók és díszkardok is.
A kiállítási tárgyak mellett pannókon elhelyezett többnyelvű szövegekből informálódhatunk ezek készítéséről, készítőiről és az időszakról, amikor ezeket viselték.
Bár az ékszerhasználat az utóbbi évtizedekben elsősorban női szokás volt, a régmúlt időkben a férfiak is előszeretettel hordták ezeket - az őskorban például több ékszert viselt egy férfi, mint a gyengébbik nem képviselője. Az ókorban pedig az ékszer nem csak ékesített, hanem státusszimbólum is volt: a különböző tárgyak viselését pedig törvény szabályozta.